Tu znajdziesz tematy naszych cotygodniowych spotkań w Aulii Jana Pawła II na plebanii.

W tym roku wraz z dziesięcioosobową grupą z Zabełcza, udałam się na XXIX Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu (27-30.06.2016).  Uczestniczyliśmy w pięknych mszach, apelach, porannej jutrzni. Chwaliliśmy Boga nie tylko przez modlitwę ale także przez śpiew (codziennie odbywały się fantastyczne koncerty), zabawy, rozmowy. Poznajemy tam mnóstwo ciekawych osób. Można było skorzystać z sakramentu pokuty- to właśnie o nim chciałabym Wam moi drodzy opowiedzieć. To nie jest tak, że przychodzimy do konfesjonału i mamy na wyznanie swoich powtarzających się od „zawsze” grzechów np. 3 min. Oj nie… to nie jest takie proste, ale za to jest piękne, bo to co robimy i sprawia nam trudność, na ogół daje najlepsze efekty, nagrody.

Przygotowania do ŚDM 2016

Ostatnio narodził sie pomysł parafialnej grupy ŚDM aby zwiedzić miasto, gdzie odbędą sie Światowe Dni Młodzieży. A mianowicie Kraków. Dlaczego akurat to maisto? Jednym z powodów dłaczego wolontariusze wybrali tę miejscowość jest fakt, że ma sie a tam odbyć tak bardzo ważne wydarzenie, a niewiele wiemy o drugiej stolicy Polski.

Wyjazd rozpoczął się o godzinie 7 a zakonczył przed godz. 17. Przez czas trwania wycieczki młodzi zostali oprowadzeni po Krakowie prze przewodnika. Do najatrakcyjniejszych momentów wycieczki należało m.in  przejscie przez Brame Młosierdzia i uczestnictwo w odsłonieciu obrazu Wita Stwosza.

30 kwietnia odbył się grill dla wolontariuszy zorganizowany przez Animatora. Był on w ramach jednego ze spotkań na których młodzież kształci się na Światowe Dni Młodzieży. Tym razem pan Marcin dał młodym trochę luzu po miesiącach pracy ;) Oprócz kiełbasek i słodkich przekąsek była też ulubiona gra wolontariuszy Speed-Ball i trochę tańca. Podsumowując każdy wyszedł z grilla zmęczony i zadowolony po dobrej zabawie :D

HISTORIA

Pomysł gry w speed-ball narodził się w Egipcie w drugiej połowie XX wieku. Początkowo był traktowany jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. Jednak dzięki niewielkim wymaganiom sprzętowym i wielkiej frajdzie jaką sprawia granie szybko przekształcił się w nowy, odrębny sport. Początkowo grano rakietami tenisowymi, później wykonanymi z drewna aż kompletny sprzęt wyewoluował do dzisiejszego kształtu który jest chroniony międzynarodowym patentem. W roku 1984 powstała Międzynarodowa Federacja Speed-balla i w tym samym roku rozegrane zostały pierwsze Mistrzostwa Świata.

W dzisiejszych czasach bardzo dużo słyszy się o miłości. W domu, w pracy, w szkole, we wspólnocie, na ulicy - wszędzie mówią o miłości. Słuchając muzyki, oglądając filmy, czytając książkę, dotykamy - chcemy czy nie - właśnie tego tematu. I tak na temat miłości (różnie realizowanej), która powinna być celem życia każdego człowieka, nazbierało się wiele - czasem bardzo niewłaściwych - mitów. Bo czym tak naprawdę jest miłość? Patrząc na dzisiejszy świat i relacje w nim panujące można mieć wrażenie, że ludzie wyróżniają w rozumieniu tego słowa trzy aspekty:

- miłość = czuć (czy chodzi w niej tylko o uczuciowość?),

- miłość = podziw (czy chodzi w niej tylko o zachwyt nad kimś, chęć przebywania z kimś?),

- miłość = pożądanie (czy chodzi w niej tylko o zmysłowość?).

Jak żałować za grzechy: sercem, czy rozumem?

W języku biblijnym „serce” jest trochę inaczej rozumiane niż dzisiaj - tam: serce to nie tylko uczucia, emocje, ale też wola, decyzje.  W biblijnej wizji serce (hebr. lev, levav) znajduje szczególne miejsce. [Pojawia się około 800 razy. ] Padają słowa o sercu stworzenia - sercu mórz (np. Ez 27,25-27), o siedlisku człowieka, o sercu poruszającym człowieka do działania (1Sm 24,5), wreszcie o sercu Bożym. Oznacza ono całe wnętrze, obejmuje władze, zdolności, wreszcie jest miejscem zamieszkania Boga. Biblia w „sercu” widzi istotę osoby ludzkiej, przestrzeń, gdzie zapadają duchowe decyzje w stosunku do Boga, wiary, zbawienia.

Początek strony